İndirimli Ürünler

Müşteri Yorumları

Hakiki Zeytinyağını Sahtesinden Nasıl Ayırt Ederiz?

2020-02-10 15:49:52 0 Tarafından: Yönetici Kez Okundu: 653
Hakiki Zeytinyağını Sahtesinden Nasıl Ayırt Ederiz?

Hakiki Zeytinyağını Sahtesinden Nasıl Ayırt Ederiz? 

Mısır yağı ya da prina (zeytinyağı atığı) ile yapılan bu tağşişi anlamanın tek yolu kimyasal analiz yapmaktır. Fakat bu yazımızda size hileli zeytinyağından korunmanız için bazı basit yöntemler sunacağız. 

Sızma zeytinyağı olarak etiketlenmiş olsalar bile şişeler, tenekeler her zaman bu ayrımın kriterlerini karşılamaz ve farklı yağların karışımlarını içerebilir. Etiketleri okumak, en iyi kalitede ürünü aldığınızdan emin olmanız için anahtardır. Listelenen tek şeyin %100 sızma zeytinyağı olduğundan emin olun. Bazı ucuz, düşük kaliteli yağlar, diğer yağ türleriyle harmanlanmış zeytinyağı içerebiliyor. 

Zeytinyağı şişesinde veya tenekesinde mutlaka Barkod, Gıda Sicil No, ve Ürün Parti numaralarının olmasına dikkat edin. Bunlar olmadığı takdirde üründen mutlaka şüphelenin.
 

Tağşiş Nedir?

Genelde sızma zeytinyağlarına belli ölçüde (genellikle yüzde 10) kanola, mısır veya ayçiçek yağı gibi daha ucuz yağlar karıştırılarak elde edilen yağ. Tağşiş, yüksek teknolojik analizlerle tespit edilse de tüketici de donma derecelerindeki farklılıklara bakarak yağın taklit ve tağşiş olduğunu anlayabilir. 

- Hakiki zeytinyağı buzdolabınızda “tamamen” donar, şekil olarak patates püresine benzeyecektir, hafif ısıya tuttuğunuzda -sobanız varsa sobanın üzerine koyabilir, veya ocakta hafif ısıya tabi tutarsanız yavaş yavaş sıvı hale dönecektir.

Donmayan ya da kısmen donan zeytinyağı
kesinlikle gerçek zeytinyağı değildir

- Zeytinyağı, ayçiçek, pamuk yağı gibi kokusuz bir yağ değildir. Kokladığınızda kesinlikle zeytin meyvesinin kokusunu almalısınız. Tattığınızda da bu meyve tadını duyumsamalısınız. Genzinizde asiditesine göre yakıcılık hissi bırakır, bu yakıcılık hissi sadece damağınızda kalmalı, mideye yol almamalıdır. Asiditesi düşük olan zeytinyağı 0.40-0.50 ya da daha düşük ise yakıcılık azalır fakat bu demek değildir ki zeytinyağının besin değeri az olsun. 1. sınıf zeytinyağında bu yakıcılık belli belirsiz olmalıdır. 

- Pek güvenilir bir yöntem olmamakla birlikte bir çay bardağı zeytinyağı ile suyu karıştırmayı deneyebilirsiniz. Hakiki zeytinyağı dairesel şekillerle üste çıkacaktır, tağşiş ise suya karışır. Baştada yazdığımız gibi bu pek de güvenilir bir yöntem değildir, ama denemenizde fayda var. Bazı zeytinyağlarının suya karıştığını göreceksiniz.

Hücre yenileyici oleuropein ihtiva eden şifa deposu zeytinyağının halis olduğu, soğukta bırakılınca donmasından belli oluyor. 2 milyonun üzerinde zeytin ağacı varlığı ve sızma zeytin yağı üretiminde dünyaca ünlü bölgeler arasındaki Edremit Körfezi'nde her yıl onlarca ton zeytin yağı üretiliyor ve iç ve dış pazarda alıcı buluyor. Ülkemizde kişi başı zeytin yağı tüketimi son yıllarda beklenen seviyeye ulaşma noktasında ilerleme kaydederken, zeytin yağı hakkında doğru zannedilen yanlışlar israflara ve sağlıksız beslenmeye sebep oluyor.
Benzer Yazılar

Yorum

Yorum Yaz

Ketojenik Diyet Market © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde satılmakta olan ürünler tıbbi ürün veya ilaç değildir. Ketojenikmarket.com kesinlikle ilaç satışı yapmamaktadır, bu nedenle satılmakta olan ürünlerin hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme yerine geçemez. Ketojenikmarket.com müşterisine en doğru bilgiyi sunmayı amaçlamaktadır, sitemizde yer verdiğimiz içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt, öneri ya da tavsiye yerine geçmezler. Sitemizde satılmakta olan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve diğer patentli materyal ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan ya da yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemize bildiriniz. Bütün ürünler Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca onaylıdır.